Víťazi sú známi - uzatvorili sme tretí ročník REGIOCHEMU

V utorok 24. mája sa nám podarilo uzavrieť ďalší ročník regionálnej súťaže REGIOCHEM, ktorá spája žiakov ôsmeho ročníka základných škôl, aby sa popasovali s úlohami z chémie. Zapojilo sa celkovo 27 štvorčlenných tímov a do posledného tretieho kola, ktoré sa konalo v laboratóriu na Strednej odbornej škole polytechnickej, postúpilo už len 5 najlepších. 

Víťazmi sa napokon stali členovia tímu BRaInS zo ZŠ Zárevúca. Tesne za nimi skončili Zemiačiky z rovnakej školy a na treťom mieste sa umiestnil tím Brejndedi zo ZŠ sv. Vincenta. 

Chémia môže byť aj zábavná

Naša spoločnosť chce touto súťažou žiakom ukázať, že aj chémia vie byť zaujímavým a zábavným predmetom. „Chceme ich takýmto spôsobom pritiahnuť k technickým odborom a spolu s polytechnickou školou vychovávať našich budúcich zamestnancov“, vysvetľuje Lenka Štúrová, koordinátorka súťaže v Mondi SCP. Spolu so Strednou odbornou školou polytechnickou sme v rámci spolupráce v roku 2019 otvorili študijný odbor chemik operátor, ktorý je zaradený do duálneho systému vzdelávania. 

„Veľa žiakov, ktorí absolvovali túto súťaž v predchádzajúcich ročníkoch, k nám aj nastúpilo do duálneho vzdelávania,“ vyjadril sa Pavol Moravčík, riaditeľ Strednej odbornej školy polytechnickej v Ružomberku. Tento školský rok zasadli do školských lavíc už v poradí tretí prváci. „Prváci a druháci absolvujú praktické vyučovanie v 2 krásnych moderných laboratóriách, ktoré nám vybudovalo Mondi SCP, od tretieho ročníka prebieha odborný výcvik priamo v závode,“ dodal Pavol Moravčik.

Ústrednou témo tohto ročníka bol Vodík

Garantom súťaže sú dve pani učiteľky chémie – Helena Drobúlová z Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku a Jana Júdová zo Strednej odbornej školy polytechnickej,  ktorá je zároveň aj hlavná inštruktorka duálneho vzdelávania v našom závode. Spoločne pripravili pre žiakov rôzne úlohy na tému Vodík. „Pre mňa je to skvelá príležitosť byť kreatívna, niečo nové vymyslieť a používam to potom ďalej aj pre vlastných študentov, keďže učím aj na osemročnom gymnáziu,“ zhodnotila súťaž Helena Drobúlová.

Ceny boli opäť zaujímavé

Žiaci súťažili o hodnotné ceny. Každý člen víťazného tímu získal notebook. Za druhé miesto žiaci získali elektrokolobežky a za tretie instantný fotoaparát. Naprázdno neodišli ani posledné dva tímy, ktoré si zo súťaže odniesli bezdrôtové slúchadlá. „Deti sú nadšené, zabavili sa pri tom, niečo nové naučili a veľkou motiváciou pre nich boli určite aj ceny. Veľmi sa mi tiež páči, že to nie je len taká bežná vedomostná súťaž. Tu musia žiaci pridať aj niečo navyše, a to hlavne kreativitu a tímovosť, čo ich už teraz pripravuje na budúci život, kde budú musieť spolupracovať aj v práci“, povedala Soňa Kenderová, učiteľka zo ZŠ Zárevúca.

„Záujem o súťaž je každý rok naozaj veľký a veľmi nás teší pozitívna spätná väzba, či už od žiakov alebo ich učiteľov. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník,“ uzavrela Lenka Štúrová.